Вверх

Про братів наших менших

Шановні глядачі Харківського цирку і любителі циркового мистецтва!

Останнім часом дуже активізувалися так звані "зоозахисники", метою яких є повна заборона дресированих тварин в цирку! Посилаються вони на кілька десятків відеозаписів, деякі з яких, як не прикро, дійсно зроблені в якихось країнах і цирках. Ні в якому разі, не ставимо за мету якимось чином виправдати тих, хто з незрозумілих для нас причин, повівся потворним чином, але переконані - це дійсно потворні, але поодинокі випадки.

Підкреслюємо і стверджуємо: в системі державних цирків України, а ми можемо говорити тільки про них (ми не відповідаємо за можливі порушення в приватних цирках-шапіто) таких прикладів жорстокого ставлення до тварин немає і бути не може! Однак ми розуміємо всю міру відповідальності перед суспільством і гуманізм по відношенню до братів наших меньших - є один із пріоритетних напрямків нашої діяльності.  Це виражається не тільки в контролі за роботою запрошених в програми дресирувальників, але й в створенні "людських" умов для життя тварин: це і ремонт приміщень для їх утримання, і забезпечення всім необхідним, і кухня для приготування їжі для них, і душова для тих видів тварин, які її потребують, і якість різноманітних кормів для всіх видів звірів, і всеосяжна ветеринарна допомога, що включає аналізи, медикаментозні засоби і оперативне втручання.

Наголошуємо, що процес дресури тварин проходить в юному віці і не передбачає a priori жорстоких методів. Весь процес побудований на методиці, яка виробляє умовні рефлекси згідно з вченням нобелівського лауреата, академіка Івана Павлова. Підгодівля згодом використовується в репетиціях і виставах, що можна побачити на представлених нами відеозаписах та під час вистав.

У сучасному цирку гуманна дресура має давні і непорушні коріння: це і вчення видатного дресирувальника В.Л. Дурова і практика німецьких дресирувальників братів Карла і Вільгельма Гагенбеків. Тому винаходити "велосипед" в цій галузі навряд-чи необхідно.

Стверджуємо, що в більшості країн Європи і світу дресура тварин не заборонена, але знаходиться під суворим державним і громадським контролем. Навряд чи в Україні, як демократичної держави необхідно безпідставно забороняти цей жанр циркового мистецтва, тим самим позбавляючи глядачів всіх поколінь, перш за все молодших, радості від спілкування з представниками тваринного світу.

До речі, всі тварини, які демонструються в цирку, народжені в неволі і повернути їх в природне середовище неможливо

Ми бажаємо захисникам прав тварин розібратися в проблемі, а не віщати на гідних людей "ярлики" і захищати права тварин там, де це дійсно необхідно. Бажаємо їм в цьому удачі!

Генеральний директор, художній керівник,
заслужений діяч мистецтв України   
О.А. Житницький

P.S. Нагадуємо нашим глядачам, що в 2018 році виповнюється 250 років сучасному цирку, засновником якого є англієць Філіп Астлей. Основою його програм був кінний цирк, тобто цирк з дресированими тваринами. Ця дата святкується на рівні Європарламенту.

Одночасно ми святкуємо 200-річчя круглого манежу, який виник в Олімпійському цирку в Парижі в 1818 році завдяки  Антоніо Франкони і його синів. І це теж було зроблено заради дресірованних тварин, перш за все – коней.

Фотогалерея

Про братів наших менших
Про братів наших менших

Відео